Jeszcze kilkanaście lat temu widzieliśmy w tym miejscu ruinę i kupę kamieni...

Dziś staraniem właściciela Zamku Rabsztyn czyli UM Olsztyn zamek zaczyna wchodzić w swą drugą młodość. Nazwa zamku pochodzi z niemieckiego słowa „Rabenstein”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza kruczą skałę. Czy wiąże się to ze znaczną obecnością kruków w tymże miejscu? Niestety nie dowiemy się nigdy tak jak nie wiemy do końca kto był jego założycielem, ani kiedy dokładnie powstał. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że pierwsze, drewniane budynki warowni, znajdowały się na wapiennej skale już w XIII w. Murowany obiekt w postaci tzw. „kamienicy” i wieży wybudowany został za panowania Kazimierza Wielkiego.

Oczywiście Zamek Rabsztyn leży na Szlaku Orlich Gniazd, którego nazwa a tym samym zamków, grodów i strażnic na nim leżących, pochodzi od skojarzenia z gniazdami orłów, które to budują swoje gniazda na wysokich, niedostępnych skałach. Zamki na Jurze, tak jak wspomniane gniazda orłów, budowane były również na trudno dostępnych, wapiennych ostańcach skalnych.

Miejsce jak najbardziej warte odwiedzenia i pokazania np dzieciom. W samym Zamku założono mały sklepik z pamiątkami i kawiarenkę, a wycieczkę do niego z Małych Dolomitów warto połączyć ze zwiedzaniem np podziemi Olkusza lub Pustyni Błędowskiej. Zapraszamy na galerię.

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook