W środkowej części Wyżyny zwanej Jurą Krakowsko-Częstochowską, oczywiście niedaleko Kompleksu Małe Dolomity, na Górze Janowskiego znajduje się jedne z najciekawszych i malowniczych pozostałości Szlaku Orlich Gniazd.

Oczywiście mowa o zamku popularnie zwanym Ogrodzieniec pomimo, iż znajduje się w Podzamczu :).

Cytując stronę orlegniazda.pl: "Początki architektury obronnej w Podzamczu sięgają czasów Bolesława Krzywoustego, kiedy to na skalistym wzniesieniu Góry Birów powstał obronny gród, obsadzony drużyną strzegącą granic przed najazdami książąt czeskich. Zamiast tej budowli, zniszczonej w czasach walk Łokietka o tron krakowski, w połowie XIV wieku Kazimierz Wielki zbudował na Górze Janowskiego gotycki zamek, który Władysław Jagiełło w 1386 r. darował Włodkowi z Charbinowic herbu Sulima. Warownia wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, by w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w rękach rodu Bonerów, należącego do najbogatszych i najbardziej wpływowych w ówczesnej Polsce. Z inicjatywy Seweryna Bonera w latach 1530-45 zamek przebudowany został na wspaniałą budowlę w stylu renesansu".

Czy jednak warto się tam udać z maluchem większym lub mniejszym? Wg nas jak najbardziej. Malownicze otoczenie zamku, ze wspaniałymi ostańcami nadającymi się do wspinania. rozbudowano o wiele atrakcji dla dzieci: park linowy, zjeżdżalnia w metalowej rynnie, parki zabaw, miniatur czy nawet naukowe lub dom strachów. Cały teren wokół zamku jest bez problemu dostępny z wózkiem, jedynie samo zwiedzanie murów zamkowych zmusi Was do noszenia malucha.

Zamek zyskał znacznie na popularności odkąd stał się tłem scen z popularnego filmu o Wiedźminie. Ma to ten swój minus, że jego zwiedzanie w sezonie, jeżeli lubicie spokój, lepiej zaplanować w tygodniu jak w weekend. Inny drobny mankament to estetyczny wygląd sklepików na ulicy prowadzącej do zamku (dziecko na pewno po drodze zapragnie jakiejś plastikowej, chińskiej pamiątki) - byłoby ideałem gdyby gmina ujednoliciła te "butki" w jakimś jednym sensowny i adekwatnym do np eopki czy okoliczności stylu. Niezależnie od tych drobnych mankamentów na pewno jesteście tam w stanie spędzić ciekawy dzień z Waszym maluchem, a jeżeli zostanie wam troszkę czasu można podejść na sąsiednią Górę Birów.

A my zapraszamy na galerię z tegoż zamku.

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook