Miniony weekend upłynął pod znakiem wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. W dniach 21-22 maja w położonym na Jurze klimatycznym Hucisku odbyła się VI edycja Otwartych Dni Wspinania, tradycyjnie już kolejna IV edycja Memoriału Pawła Wyrwy i I edycja biegu Run Jura.

Epicentrum wydarzeń był nowopowstały kompleks Małe Dolomity, na który składają się: budynek pensjonatu, sklep górski, pole namiotowe, parking dla pojazdów typu camper, szkoła wspinania i świetnie przygotowany teren rekreacyjny. To właśnie tutaj odbyły się spotkania z prelegentami, zapisy do udziału w zawodach biegowych (w tym I edycja Biegu Run Jura) i wspinaczkowych.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem odbywającej się imprezy była wizyta pierwszego (wraz z Muhammadem Alim Sadparą i Alexem Txikonem) zimowego zdobywcy Nanga Parbat, włoskiego himalaisty Simone Moro. Jego prelekcja przyciągnęła ogromną (jak na możliwości w tym rejonie) ilość słuchaczy, którzy mogli na własne oczy zobaczyć arcyciekawy materiał w postaci zdjęć i filmów ze zdobycia Nanga Parbat. Wśród prelegentów na Otwartych Dniach Wspinania pojawili się również Bob A. Schelfhout Aubertijn (człowiek, który jest żywą encyklopedią światowego himalaizmu przybliżał nam historię i sylwetkę K2), Sandy Allan (pochodzący ze Szkocji wspinacz i przewodnik górski, mający na swoim koncie taki wyczyn jak przejście ekstremalnej grani Mazeno Ridge na Nanga Parbat).

Na wielki szacunek zasługuje postawa prelegentów, którzy niemal bez przerwy byli „dostępni” dla uczestników VI ODW. Każdy kto miał na to ochotę, mógł z prelegentami porozmawiać, zrobić pamiątkowe zdjęcie, czy otrzymać autograf. Simone Moro i Bob A. Schelfhout Aubertijn jednogłośnie stwierdzili, że są pod ogromnym wrażeniem tego, jak odbierani są przez ludzi w Polsce. Sam Simone Moro po swojej prelekcji otrzymał niekończące się brawa, a serca zebranych zaskarbił sobie zapewne tym, w jaki sposób wyrażał się o polskich wspinaczach, zarówno tych z przeszłości, jak i z czasów współczesnych. Wzruszający był moment, w którym Simone wspominał swoje zimowe wejście na Sziszapangmę w towarzystwie Piotra Morawskiego, a kończąc prelekcję stwierdził:

„Polacy zaczęli zimową historię himalaizmu, zapisali jej piękne karty, a teraz powinni ją zamknąć zdobywając zimą K2”.  

W trakcie VI ODW wśród gości (tu również prelegentów) nie zabrakło oczywiście naszych wybitnych rodaków, jak Ryszard Pawłowski i Krzysztof Wielicki, czy Państwo Jan i Małgorzata Kiełkowscy. Można było spotkać również Janusza Majera, Kacpra Tekieli, Tamarę Styś-Załuską, Jarosława Gawrysiaka, Jacka Telera, Danutę Piotrowską, Janusza Gołąba, Andrzeja Marcisza, Artura i Renatę Małek i inne osobistości świata górskiego.

Oczywiście VI Otwarte Dni Wspinania to nie tylko wybitni goście i festiwalowa atmosfera, ale również wspomniane już wyżej zawody wspinaczkowe IV edycji Memoriału Pawła Wyrwy oraz I bieg przełajowy Run Jura. Memoriał jak co roku odbył się w pobliskich skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Areną zmagań były skały Rzędkowic, Podlesic, Mirowa, Okiennika Wielkiego, Apteki, Biblioteki oraz Jastrzębnika. Głównym celem zawodów było oczywiście upamiętnienie Pawła Wyrwy, naszego Przyjaciela - jednego z najlepszych polskich wspinaczy sportowych, który w 2011 roku przedwcześnie zmarł na nowotwór.

W biegu wystartowało ponad 50 uczestników. Musieli się oni zmierzyć z trasą o charakterze terenowym. Bieg podstawowy odbył się na dystansie 10km, a jego trasa wiła się pomiędzy przepięknymi wzgórzami i skałami Podlesic, Rzędkowic i Huciska. Co warte uwagi, w biegu, który mamy nadzieję zainaugurował organizację kolejnych, pobiegł sam Simone Moro, który nie krył swojego zadowolenia z udziału w całej imprezie. Nieco wcześniej odbył się „Bieg Leśnego Skrzata” na dystansie 200m, w którym wystartowali najmłodsi uczestnicy imprezy. Nie zabrakło dla nich oczywiście z tej okazji nagród.

Bieg nie był oczywiście jedyną atrakcją przygotowaną dla dzieci. Południe spędziły one bowiem na prelekcji o Jurze oraz na udziale w akcji związanej ze sprzątaniem skał Jury. Pomoc przy sprzątaniu skał w Rzędkowicach została zrealizowana przez nauczycieli i uczniów technikum im. Ksawerego Dunikowskiego w Zawierciu przy ogromnym wsparciu pani Agaty Ptasińskiej i pani Katarzyny Kasprzyk, które angażowały się również w pomoc w innych elementach imprezy, w tym wspieraniu Fundacji ECHO. Wspinanie rekreacyjne pod okiem doświadczonych instruktorów Szkoły Wspinania Żyj Aktywnie oraz Phoenix-active.pl było dostępne dla wszystkich dzieciaków, które tylko miały ochotę na taki rodzaj aktywności. Również pod kątem osób dorosłych w niedziele odbyły się warsztaty wspinaczkowe i wspinanie dla początkujących z instruktorami Szkoły Wspinania GOUP. Tego samego dnia dzięki uprzejmości firmy Camper chętne osoby mogły skorzystać z możliwości wypożyczenia butów marki Red Chili i przetestowania ich w skałach.

Każdy, kto miał ochotę mógł wesprzeć Fundację Górską ECHO, która była głównym organizatorem imprezy. Nie zamykało to jednocześnie drogi, by na VI ODW pojawiła się także Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Poza Fundacją ECHO zasługi w organizacji miały także: Portal Górski, Climb.pl, Leśne Run, Żyj-aktywnie.pl (ścianka wspinaczkowa Jasna), Phoenix-active.pl, Go-Up, oraz sam kompleks Małe Dolomity.

Trudno byłoby o organizację, gdyby nie sponsorzy: Cousin, Kayland, Vipole, Providius, North Moon, Heart Beat, Julbo, Scarpa, Grivel, Gadd.pl czy sklep górski Pamir.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje ilość patronów medialnych imprezy, wśród których znaleźli się: Czasopismo n.p.m., Taternik, Góry Online, Brytan.com.pl, Fundacja Kukuczki, Góry Książek. Dzięki Wam o wydarzeniu dowiedziała się szeroka publika miłośników górskiego świata.

Swoje stanowiska poza Fundacją Górską ECHO miały także Wydawnictwo Stapis oraz Antykwariat „Filar”, które zadbały o to, by podczas imprezy nie zabrakło kącika poświęconego szeroko pojętej literaturze górskiej. Swoje stanowisko rozpoznawalne z daleka na każdym górskim festiwalu miała również Fundacja Kukuczki. Pojawiło się także miejsce, w którym zmęczeni biegacze, wspinacze i w ogóle uczestnicy imprezy mogli zrelaksować się i rozluźnić oddając się w ręce wykwalifikowanego rehabilitanta Jarka Moszczaka na stanowisku Fizjoterapii Interwencyjnej. Była z nami także Olga Nabrdalik z firmy Lhotse, która wsparła nagrodami zwycięzców IV Memoriał Pawła Wyrwy, a której wysokiej jakości sprzęt znajduje się w asortymencie Sklepu Górskiego. Swoje stanowisko miała również firma Himal Sport, której asortyment znajdziecie w Sklepie Górskim. Piękna pogoda sprzyjała także aspektowi kulinarnemu. Tuż przy budynku usytuowany był punkt gastronomiczny, gdzie można było zjeść potrawę z grilla, bądź najzwyczajniej napić się zimnego orzeźwiającego piwa.

W niedzielę pasjonaci fotografii mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Boba A. Schelfhouta Aubertijna, który owe zajęcia poprowadził z udziałem Danuty Piotrowskiej. Oczywiście wątkiem głównym była tu fotografia górska. Znalazło się również coś dla amatorów Jogi, bowiem zainteresowani tematem mogli skorzystać z zajęć prowadzonych przez Sebastiana Dudka.

W czasie Otwartych Dni Wspinania i Memoriału Pawła Wyrwy prowadzona była zbiórka pieniędzy na leczenie małej Dorotki chorej na jaskrę. Niestety owe leczenie wiąże się z kosztownym zabiegiem, który może być przeprowadzony poza granicami naszego kraju. Wszelkie zebrane środki (a udało się zebrać 1.341,78 zł) trafiły do rodziców Dorotki. Z całego serca dziękujemy za okazane wsparcie.

Na tę chwilę pozostaje nam z całego serca podziękować wszystkim za obecność, a organizatorom, sponsorom, patronom i oczywiście wybitnym gościom za wkład w powodzenie imprezy. Uwierzcie nam na słowo, że o skromnym Hucisku usłyszeli nawet w najodleglejszych zakątkach świata. Liczymy, że kolejne imprezy przyciągną równie dużą grupę górskich, wspinaczkowych oraz biegowych zapaleńców. Oczywiście zapraszamy Was już teraz do udziału! Do zobaczenia niebawem

Galeria zdjęć z VI Otwartych Dni Wspinania

Galeria zdjęć z rautu po pierwszym dniu imprezy

Galeria zdjęć z I Biegu Run Jura

Pod tym linkiem znajdziecie kompletne wyniki biegu Run Jura

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook