Nadeszła wiosna a z nią możliwość ciekawych spacerów po Jurze na lekko i z miłym słońcem. Zapraszamy więc na pobliską Górę Zborów wiosną.

O Górze Zborów jako bardzo ciekawym miejscu na spacer pisaliśmy już niejednokrotnie. Wejść na szczyt można w zasadzie nawet z wózkiem dziecięcym, choć polecamy nosidełko. Jeżeli takiego nie posiadacie zawsze można zaopatrzyć się w najlepszym Sklepie Górskim w Polsce :). Jeżeli chcecie powiązać spacer ze zwiedzaniem Jaskini Głębokiem pamiętajcie aby wcześniej umówić się z przewodnikiem. Informacje praktyczne znajdziecie na stronie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

Krótko za Wikipedią: "Góra Zborów (Berkowa Góra) – skaliste wzgórze w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się na nim rezerwat przyrody Góra Zborów. Sąsiaduje z położonym bardziej na północ Kołaczykiem. Obydwa te wzgórza wchodzą w skład długiego na ponad 3 km pasma Skał Kroczyckich.

Nazwa Góra Zborów pochodzi od tego, że według legendy zbierały się na niej okoliczne czarownice przed odleceniem na miotłach na sabat czarownic, na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich.

Bezleśny wierzchołek wzgórza, zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym – najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 467 m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. Na terenie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich.

Góra Zborów jest jednym z ważniejszych rejonów wspinaczkowych. W jej partiach wierzchołkowych (w większości) i na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, ściany, których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. Wspinacze nadali im własne nazwy: Biała Baszta, Turnia Blocheńska, Chomicza Skała, Dolna Baszta, Dwoista Baszta, Dziurawy Blok, Długa Grań, Kruk, Młynarze, Rygiel, Sadek, Skała z Sosną, Skała z Blokiem, Skrzat, Sówka, Turnia nad Kaskadami, Wielbłąd

W zachodniej części rezerwatu, u podnóży Góry Zborów znajduje się Jaskinia Głęboka – jedyna w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jaskinia udostępniona do turystycznego zwiedzania."

A my zapraszamy na galerię zdjęć z wiosennej Góry Zborów.

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook