Jakkolwiek by to nie brzmiało, zapraszamy Was tym razem na dupkę... zupełnie serio :).

A tak zupełnie na poważnie. Jeżeli wybierzecie się - oczywiście z Małych Dolomitów na Jurze - na Pustynię Siedlecką, z której zdjęcia zamieszczaliśmy jakiś czas temu, warto pomyśleć także o spacerze w sąsiednie miejsce zwane... Jaskinią Na Dupce. Nie jest ona ani wielka ani niebezpieczna więc można zajrzeć do niej nawet z małym dzieckiem. Co najwyżej przy przejściu przez nią warto uważać kilka kroków aby się nie stoczyć w dół. Zabranie czołówki i dorobienie historii jak to się szuka zakopanego skarbu w lesie w zbójnickiej jaskini zmotywuje prawie każde maleństwo. Zresztą możecie sprawdzić sami w naszej galerii. A jak już będziecie na drodze przechodzącej obok zerknijcie jaki kształt ma wzgórze, a zrozumiecie skąd nazwa wzgórza :). Wobec tego życzymy miłych spacerów na ... dupce :).

Dokładniejsze informacje ze strony www.orlegniazda.pl: "Długość głównego ciągu groty wynosi 75 m. Wewnątrz panuje temperatura ok. 10 stopni, dlatego też oprócz o wygodnym obuwiu warto pamiętać, szczególnie latem, o zaopatrzeniu się w cieplejsze okrycie. Wygodne wejście przechodzi w korytarz, łagodnie obniżający się i doprowadzający do obszernej sali. Od niej rozpoczyna się z kolei kilkunastometrowy korytarz, który kończy się licznymi szczelinami. Do niewielkiej, zachowanej szaty naciekowej jaskini, należą nieduże draperie."

Z grotą związana jest interesująca legenda, w której głównymi postaciami są Twardowski oraz diabeł. Postacie te wiążą również legendę o jaskini z legendą o pobliskiej Pustyni Siedleckiej. W rejonie tym diabeł ścigać miał Twardowskiego uciekającego na kogucie. Niemal schwycił już szlachcica. Wówczas to otwarły się bramy piekielne, a ogień spalił tutejszą ziemię, zmieniając ją w pustynię. Twardowski jednak w ostatniej chwili uskoczył, ukrywszy się szybko w pobliskiej kępie drzew. Siedział tam, a naśmiewając się z diabła, zakrywał usta, by nie zdradzić swej kryjówki. Wówczas, tłumiąc śmiech… popierdywał w ziemię. Gdy wreszcie wstał, zobaczył, iż znajduje się pod nim dziura, będąca jego dziełem.

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook