Jura Krakowsko – Częstochowska to rozległe tereny na skraju województw Małopolskiego i Śląskiego. Piękne leśne krajobrazy, wapienne ostańce oraz liczne warownie i zamki tworzą niezwykle atrakcyjne turystyczny region.

To właśnie tutaj znajduję się pieszy Szlak Orlich Gniazd. Został on utworzony i opisany przez Kazimierza Sosnowskiego już w roku 1950 i oznaczony kolorem czerwonym. Swoją nazwę zawdzięcza zamkom, które zazwyczaj budowane były na trudno dostępnych wysokich wapiennych skałach lub szczytach wzgórz.

Jak to to się zaczęło?

Swój początek ma w Krakowie, w dzielnicy Prądnik Biały przy pętli tramwajowej. Biegnie aż 163,9km przez wyżynę Krakowsko – Częstochowską a ostatnim punktem jest Stary Rynek w Częstochowie. Szlak łączy kilkanaście twierdz murowanych, które zostały wybudowane za czasów Króla Kazimierza Wielkiego, który jak mówi przysłowie ‘ zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną’. Miały one na celu chronić szlaki handlowe oraz ówczesną stolicę Polski – Kraków. Są doskonałym świadectwem dawnej potęgi oraz burzliwej historii Rzeczypospolitej. Dziś niestety większość z nich to ruiny ale część z nich zachowało się w dobrym stanie lub zostały odnowione. Często są tłem dla licznych imprez plenerowych odbywających się w tej części Polski.

Najciekawsze miejsca

Kilka z nich to istne perełki, które koniecznie trzeba zobaczyć m.in.: zamek w Ogrodzieńcu, w Bobolicach, Mirowie, Korzkwi, Ojcowie, Rabsztynie czy Pieskowej Skale. Oprócz tego warto także zatrzymać się przy ostańcach wapiennych, które tworzą ciekawe formy, jak Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, Brama Bolechowicka w Bolechowicach czy Okiennik Wielki w Skarżycach. Na tych terenach są także liczne jaskinie, część z nich jest udostępniona dla turystów. Na pewno warto zwiedzić jaskinie Wierzchowską Górna w Wierzchowie, Jaskinie Nietoperzową w Jerzmanowicach czy Grotę Łokietka w Ojcowie.

Trasa Szlaku Orlich Gniazd

Przebieg pieszego Szlaku Orlich Gniazd : Kraków (Prądnik Biały) – Korzkiew – Ojców – Rabsztyn – Bydlin – Dolina Wodąca – Smoleń – Pilica – Podzamcze – Okiennik Wielki – Morsko – Góra Zborów – Bobolice – Mirów – Ostrężnik – Rezerwat Parkowe – Złoty Potok – Zrębice – Rezerwat Sokole Góry – Olsztyn – Kusięta – Rezerwat Zielona Góra – Częstochowa (Stary Rynek).

Oprócz pieszego Szlaku Orlich Gniazd, wyznaczono także szlak rowerowy. Świetnym uzupełnieniem jest oznaczony na niebiesko Szlak Warowni Jurajskich. 

 

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook