Słowiański, drewniany gród warowny w samym sercu Jury? Zapraszamy na Górę Birów. Już otwarty do zwiedzania jest zrekonstruowany zamek Słowian na Górze Birów. Wraz z nim działa wioska w której pasjonaci żyją, tworzą i odgrywają scenki, które pokazują jak ludzie żyli w tamtych czasach.

W drugiej odsłonie Naszego cyklu zapraszamy do bardzo malowniczego miejsca i dość egzotycznego jakim jest gród słowiański. Znajduje się on na Górze Birów, czyli całkiem w sercu Jury Krakowski-Częstochowskiej. W jego granicach odbywają się także rekonstrukcje życia ludów z tamtej epoki oraz sceny batalistyczne z udziałem kół rekonstrukcji historycznej.

Dodatkowo że od dnia 14 kwietnia br. Gród na Górze Birów jest otwarty dla zwiedzających w każdy dzień tygodnia w godzinach od. 10.00 do 18.00

Historia

Najprawdopodobniej po raz pierwszy Górę Birów odnotowano już na XV wiecznych mapach. Pojawiła się ona w roku 1467r. pod nazwą AVBIRTURCIVS MONS, który określał całe pasmo Jury.

Odkryte początki bytności ludzi na Górze Birów sięgają 30 tysięcy lat wstecz, wtedy to łowcy reniferów i niedźwiedzi zakładali swoje łowieckie obozowiska w jaskiniach Góry Birów. Oprócz rogowych i krzemiennych narzędzi pozostawili jedne z pierwszych wytworów sztuki dekoracyjnej w postaci poroży renifera zdobionych nakłuwanym ornamentem. W tym okresie panowały warunki zbliżone do dzisiejszej tundry. Mijały wieki, a ludzie przybywali w te okolice i odchodzili. Pomiędzy 5000 a 4000 lat temu zadomowili się tutaj na dobre zakładając pierwszą osadę rolników i hodowców. Istniały również wtedy m.in. na szczycie Góry Birów warsztaty produkujące siekierki z krzemienia i groty strzał. Nawarstwienie szczytu Góry można porównać do wielu warstw tortu. W zasadzie wszystkie epoki historyczne wyróżniane na obszarze Polski pozostawiły tutaj jakiś swój ślad w postaci zabytków zagubionych, czy też pozostawionych przez naszych przodków.

Swoje ślady na terenie birowa odcisnęły także osady łużyckie, wandalów oraz słowian natomiast okres świetności i umocnienie zamku przypada na XIII i XIV wiek podczas rozbicia dzielnicowego Polski.

źródło: gorabirow.pl

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook