Jako, że ostatnio z powodu warunków atmosferycznych (1) zainteresowaliśmy się linią obrony Stellung B1 z 1944 r. postanowiliśmy intensywniej rozejrzeć się po okolicy...

A ponieważ połączyliśmy rozglądanie z zawieraniem znajomości z osobami również interesującymi się tym tematem, dzięki podpowiedziom od kolegi z Krakowa o pseudonimie Covox udało nam się dotrzeć do niezinwentaryzowanego do tej pory bunkra. Jest to Kochbunker drugiej linii obrony w Punkcie Oporu Hucisko.

Kochbunker to najmniejszy i niezwykle popularny niemiecki betonowy bunkier bojowy. Najczęściej produkowany był masowo w zakładach betoniarskich. Następnie, jako element prefabrykowany, w całości przewożono go na stanowisko bojowe. Zapewniał on lepsze warunki zabezpieczenia strzelca przed ostrzałem z broni lekkiej niż stanowisko ziemne w okopach. Kochbunkier był obsypany ziemią, aż po otwory strzelnicze, wchodziło się do niego bezpośrednio z okopów.

(1) Marzec/Kwiecień bez śniegu za to jeszcze bez rozkwitu roślinności to jeden z lepszych terminów na szukanie skarbów w terenie.

 

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

Facebook