Góra Zborów Góra Zborów to najlepiej widoczne wzniesienie z naszego tarasu :). Przepięknie się prezentuje zwłaszcza podczas zachodów słońca. stanowi bardzo atrakcyjny cel wycieczek, spacerów w naszej okolicy. I nawet nie musicie zachęcać maluchów groźnymi opowieściami o wieszanych tam czarownicach :).

Góra Zborów inaczej Berkowa Góra to skaliste wzgórze w obrębie wsi Podlesice. Znajduje się na niej rezerwat przyrody Góra Zborów. Z drogi wojewódzkiej nr 792 doskonale widoczne są szczytowe partie skał na wzgórzu. Góra Zborów sąsiaduje z położonym bardziej na północ Kołaczykiem. Obydwa te wzgórza wchodzą w skład długiego na ponad 3 km pasma Skał Kroczyckich. Nazwa Góra Zborów pochodzi od tego, że według legendy zbierały się na niej okoliczne czarownice przed odleceniem na miotłach na sabat czarownic, na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich

Bezleśny wierzchołek wzgórza, zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym – najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 467 m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. Na terenie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich

Male Dolomity WycieczkaJaskinia Głęboka

Jednym z ciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko Częstochowskiej dostępnych zresztą z maluchami w zasadzie w każdym wieku jest Góra Zborów w Podlesicach z całą okoliczną infrastrukturą turystyczną. Dziś zapraszamy na galerię (niestety amatorską) ze zwiedzania Jaskini Głębokiej, która znajduje się na zboczach Góry Zborów, do której na pewno wrócimy czy to w kontekście ścieżki przyrodniczej (jaskinia jest jej częścią) czy samej Góry, która sama w sobie jest atrakcyjnym miejscem na wycieczkę z przepięknymi formami skalnymi i widokami na Jurę, czy choćby w kontekście Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie znajdują się m.in. interdyscyplinarna ekspozycja oraz multimedialna sala konferencyjna, w której prezentowane są filmy edukacyjne, organizowane warsztaty i sympozja. Informacje praktyczne na temat regulaminów, cennika czy rezerwacji można uzyskać na stronie - http://podlesice.org.pl.

Male Dolomity WycieczkaWyprawa na Skałę Twardowskiego

Generalnie jest to miejsce, które spokojnie polecamy na wycieczkę nawet z najmniejszymi zdobywcami. Warto też w te okolicę zabrać dla maluchów rowerki jeżeli macie, gdyż wygodne ścieżki zachęcają do jazdy (oczywiście uważamy na pieszych :))

Brama Twardowskiego – skała w miejscowości Złoty Potok w gminie Janów w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim. Znajduje się w lesie przy drodze łączącej Siedlec z drogą wojewódzką nr 793, w odległości około 600 m od skrzyżowania tych dróg i parkingu. Jest to zbudowany z wapienia most skalny. Nazwę nadał mu poeta Zygmunt Krasiński (1812–1859), który często tędy spacerował. Już za jego czasów wykonano dla turystów drewniane schodki ułatwiające zwiedzanie skały.

Male Dolomity WycieczkaBergans Spring Expedition to the Rock Pharmacy :)

Maluszki z definicji uwielbiają wędrowanie, wyprawy i przygody. Należy je tylko odpowiednio nakręcić i lekko wypchnąć za drzwi domu:). Potem już tylko się dzieje :) o ile oczywiście zadbamy o odpowiednie story i warunki.

A Jura Krakowsko-Częstochowska to jedna z najlepszych krain w Polsce na wycieczkę z maluchem. Niewielkie przewyższenia zwieńczone wapiennymi, pięknymi skałkami, nie tylko nie zdążą zniechęcić małego zdobywcę, ale także zachęcą do wędrowania. Puste jeszcze lasy na Jurze pozwolą wytropić sarnę lub zająca, albo poćwiczyć tropienie zwierząt. Jedyna w Polsce i Europie pustynie niezwiązana z morzem, pozwoli poczuć egzotyczne klimaty przygód, za Szlak Orlich Gniazd pozwoli przybliżyć dziecku ciekawostki historyczne. Co ciekawe o czym nieczęsto się wspomina, Jura to także jeziora, rzeczki i czasem plaże :). Jeżeli więc znudzi się komuś wędrowanie może skierować swe kroki ku spływowi kajakowemu lub np koniom, gdyż także taka forma atrakcji na Jurze zaczyna być popularna.

Zapraszamy na galerię zdjęć z naszej ostatniej wyprawy na Turnię Motocyklistów i Skałę Aptekę. Oczywistym jest, że samo wejście na szczyty skały musi być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli dodatkowo chcecie dzieciom zafundować wrażenia ze wspinania skontaktujcie się z nami. Polecimy odpowiedniego instruktora.

Ferie zimowe w turystycznej Gminie Żarki.

 

Bal u Królowej Śniegu, rycerskie potyczki, zabawy w stylu etno i własnoręczne robienie słodyczy, a do tego możliwość skorzystania z nart biegowych. Zapraszamy serdecznie na ferie zimowe do Gminy Żarki. Prawie wszystkie atrakcje pod dachem, za wyjątkiem nart biegowych, ale zima jest szczególnie urokliwa na Jurze.

 

Gawędy o broni i zbroi w Starym Młynie.

 

Na okres ferii zimowych od 14.01 do 28.02 Muzeum w Starym Młynie w Żarkach przygotowało specjalną wystawę rycerską. Wystawa „Gawędy o broni i zbroi”  prezentuje uzbrojenie obronne oraz zaczepne z różnych okresów średniowiecza.  Ponadto kilka sylwetek rycerskich, w tym rycerza konnego. Dodatkowo zwiedzający zobaczą imponujący namiot z wyposażeniem obozowym oraz dowiedzą się, czym w wolnym czasie zajmowali się rycerze.