Ferie zimowe w turystycznej Gminie Żarki.

 

Bal u Królowej Śniegu, rycerskie potyczki, zabawy w stylu etno i własnoręczne robienie słodyczy, a do tego możliwość skorzystania z nart biegowych. Zapraszamy serdecznie na ferie zimowe do Gminy Żarki. Prawie wszystkie atrakcje pod dachem, za wyjątkiem nart biegowych, ale zima jest szczególnie urokliwa na Jurze.

 

Gawędy o broni i zbroi w Starym Młynie.

 

Na okres ferii zimowych od 14.01 do 28.02 Muzeum w Starym Młynie w Żarkach przygotowało specjalną wystawę rycerską. Wystawa „Gawędy o broni i zbroi”  prezentuje uzbrojenie obronne oraz zaczepne z różnych okresów średniowiecza.  Ponadto kilka sylwetek rycerskich, w tym rycerza konnego. Dodatkowo zwiedzający zobaczą imponujący namiot z wyposażeniem obozowym oraz dowiedzą się, czym w wolnym czasie zajmowali się rycerze.

Rozległy obszar Jury Krakowsko – Częstochowskiej to pod względem turystycznym niezwykle ciekawy teren. Jego walory przyrodnicze i kulturowe urzekły już niejednego odwiedzającego te strony. Liczne białe, wapienne skały, zamki obronne oraz ruiny warowni zatopione niejednokrotnie w rozległych lasach , tworzą przepiękne krajobrazy. Ze względu na liczne skały oraz jaskinie, do których jest dosyć łatwy dostęp, regularnie przyjeżdża w te strony wspinacze i speleolodzy.

Jurajski zamek położony w sercu Szlaku Orlich Gniazd. Jeszcze kilka lat temu można było oglądać tylko ruiny, dwie ściany oraz fragment wierzy. Dziś można zobaczyć pełne oblicze murowanej warowni w Bobolicach. Jeden z niewielu zamków, który został odrestaurowany, a jego wnętrza udostępnione zwiedzającym.

Po dwóch latach remontu i pracy nad nowymi ekspozycjami w zamku w Pieskowej Skale w Ojcowie, 28 kwietnia muzeum zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających. 

Kalendarzowa wiosna już przyszła, przyroda budzi się do życia, a słońce świeci coraz mocniej. Jednocześnie zbliża się wielkimi krokami letni sezon turystyczny, z tej okazji w Ojcowskim Parku Narodowym zorganizowano pieszą wycieczkę z przewodnikiem, odbędzie się ona 17 kwietnia br.